V současnosti převládá názor, že naše silnice jsou mnohem nebezpečnější, než tomu bylo před lety. To je koneckonců i jeden z důvodů, proč mnozí rodiče nechtějí nechávat své děti hrát si bez dozoru venku. Zde se však nabízí otázka, zda tomu tak skutečně je, nebo je to jen naše představa. Koneckonců ve zprávách denně slyšíme o mnoha dopravních nehodách, a tak není divu, že to v nás vytváří pocit, že jich je mnohem víc než kdy dřív. Jaká je ale skutečně pravda?
Abychom se to dozvěděli, je potřeba se podívat na statistiky. A ty hovoří jasnou řečí: počet dopravních nehod se v podstatě neustále zvyšuje, a to bez ohledu na různá opatření, která jsou přijímána. Znamená to tedy, že jsou nefunkční? Ne tak docela. V úvahu je potřeba vzít fakt, že počet automobilů na silnicích nejen u nás, nýbrž celosvětové neustále prudce vzrůstá. Spolu s tím také roste i jejich výkon i maximální rychlost, které jsou schopny tyto vozy dosáhnout.
To samozřejmě vede k mnohem vyššímu počtu příležitostí k dopravním nehodám. Není tedy divu, že navzdory nejlepším snahám jejich počet roste. A je pravdou, že pokud by ona opatření přijímána nebyla, byla by situace daleko horší.
Co s tím tedy můžeme udělat? Možnost tu je: začít více využívat veřejnou hromadnou dopravu a auto zkrátka nechat doma. Jistě, jeden člověk situaci nevytrhne, avšak když jich bude mnoho, pak už bude výsledek vidět. Samozřejmě, ne vždy to je možné, avšak měli bychom se o to pokusit.
Pravdou je, že tento přístup by neměl pozitivní vliv pouze na bezpečnost na silnicích, nýbrž i na životní prostředí a nakonec i na prostředí našeho bydliště – komu se líbí bydlet u silnice, po které se neustále prohání auta? Zlepšíme tak život nejen sobě, ale i ostatním, což je rozhodně cíl, na který se hodí aspirovat. Jistě, vzdáme se části svého pohodlí, ale věřte, že výsledek za to stojí.