Asi nikdo nebude rozporovat, že v našich klimatických podmínkách se v zimě bez topení zkrátka neobejdeme. A to i v případě, že je mírná, jako tomu bylo letos. A za topení se samozřejmě platí, ať už topíme plynem, elektřinou, uhlím či dřevem.
Ještě do nedávné doby bylo plynové topení tím zdaleka nejpoužívanějším, následované elektřinou. Prudce rostoucí ceny v posledních pár letech však donutily mnoho lidí začít hledat jiné, alternativní řešení. Podobně jako máme solární panely u elektřiny, i zde se našla alternativa. Tou je tepelné čerpadlo, jako jsou například tepelná čerpadla Brno.
Jeho hlavní výhodou je, že funguje na principu výměny teploty mezi vnitřkem a vnějškem budovy. Díky tomu nás jeho provoz nestojí v podstatě žádné peníze. Zdálo by se tedy, že je tím nejideálnějším řešením současné doby. Přesto není tak populární, jak by se mohlo zdát.
Pravdou totiž je, že má i své nevýhody. Tou první je samozřejmě cena, a to jak samotného čerpadla, tak i jeho instalace. Ta je navíc i poměrně náročná a dlouhá, což také rozhodně nepřidá. Je tedy otázkou, za jak dlouho se nám tato investice vrátí. A věřte, že to není otázka několika měsíců.
Dále je to jeho účinnost. Ta je samozřejmě oproti plynu či dřevu, kterých můžete použít tolik, kolik potřebujete, poněkud omezená. To poznáme zvláště za tužších zim, kdy nedokáže vyhřát dům docela. V takových případech je nutné přitápět i klasickým zdrojem. Avšak vzhledem k tomu, že zimy jsou čím dál mírnější, to není až takový problém.
Tím je čištění a údržba, které musí být vzhledem ke složitosti celého systému prováděny odborníky, tedy alespoň pokud chcete uchovat záruku. Pokud se navíc něco rozbije, tak oprava mnohdy není zrovna jednoduchá a není to nic, co by běžný člověk dokázal sám zvládnout. Je tedy jen na vás posoudit, zda je to skutečně ideální řešení a zda vám opravdu ušetří peníze. To je koneckonců ten nejběžnější důvod, proč jej instalujeme.