Perské koberce bývají ozdobou každého příbytku. Je-li jejich krásné vzorování kombinováno s vhodným nábytkem, například jednobarevnými posuvnými dveřmi vestavěné skříně a bílou dlažbou, může jít o velice vkusný bytový doplněk. Koberec na podlaze je ovšem i velmi praktický, lze na něm cvičit a posilovat, pracovat na počítači, ale i hrát společenské hry. Když se u vás například objeví návštěva a chcete si ve čtyřech lidech zahrát Člověče nezlob se nebo karetní hru Lóra, bude výhodnější posadit se na koberec a sedět tu proti sobě v tureckém sedu, abyste na sebe lépe viděli, než když sedíte na sedací soupravě vedle sebe.
Posezení na koberci přijde vhod, ale s jednou podmínkou – koberec musí být čistý a neměl by zapáchat. To ovšem podmiňuje zajistit jeho důkladné čištění, a to jinak, než klasickým vysavačem. Ten totiž nedokáže vyčistit koberec tak důkladně, jak by to mělo být, nemá k tomu potřebný výkon a není to možné ani ze samotného principu, neboť se na koberec nečistoty nalepují a jejich přilnavost je vyšší, než výkon sání na konci hubice.
Uvědomte si, že na koberec neustále dopadá prach, který není suchý, ale vlhký, a díky tomu se lépe přichytí ke kobercovým vláknům. Dále se po koberci procházíme, velmi často naboso nebo v silonkách či ponožkách, a odtud se na koberec dostává náš pot a spolu s ním i bakterie. Kombinace prachu, potu a bakterií vytvoří na koberci mazlavou, lepkavou hmotu, která nejen, že je nevzhledná, ale také zapáchá. Může vám po určité době připomínat odér nemytých zpocených chodidel. Každý koberec, tedy i ten perský, vyžaduje alespoň občas důkladně vyčistit speciálním strojem, který odstraní zbytky usazených nečistot i bakterie, a zbaví nás škaredého povlaku a také zápachu. Čištění perských koberců byste tedy měli zařadit na pořad dne ještě před tím, než se na něj posadíte s přáteli a rozložíte tu hrací plán legendární společenské hry Člověče nezlob se.