Když se za jasné noci podÃváme na oblohu plnou hvÄ›zd, asi těžko si pÅ™edstavÃme, že by tomu mohlo být nÄ›kdy jinak. PÅ™i tomto pohledu si jen málokdo pÅ™ipomene, že ani hvÄ›zdy nesvÃtà vÄ›ÄnÄ›. Ano, doba jejich života se poÄÃtá na miliardy let, avÅ¡ak v kosmickém pojetà Äasu to nenà až tak dlouhá doba. To vÅ¡ak vyvolává otázku, jak vlastnÄ› dobu života hvÄ›zdy dovedeme spoÄÃtat. Jaké zde máme náznaky?
Â
Abychom tomu mohli porozumÄ›t, je potÅ™eba si uvÄ›domit, že každá hvÄ›zda je v podstatÄ› obrovský nukleárnà reaktor. A ten potÅ™ebuje palivo, v tomto pÅ™ÃpadÄ› vodÃk, který je pÅ™eměňován na hélium. Je samozÅ™ejmé, že tohoto prvku je vždy jen urÄité množstvÃ. Ve chvÃli, kdy se vÅ¡echen spotÅ™ebuje, hvÄ›zda zanikne.
Â
Â
Tento zánik může probÄ›hnout dvÄ›ma způsoby. BuÄ se po vyÄerpánà téměř veÅ¡kerého paliva nafoukne a ochladà se. NáslednÄ› tuto slupku z pÅ™emÄ›nÄ›ných atomů hélia odhodà a stane se z nà bÃlý trpaslÃk. To je osud, který Äeká naÅ¡e Slunce. HvÄ›zdy, které majà vÄ›tÅ¡Ã hmotnost, se nakonec jejà vinou zhroutà samy do sebe, dokud nevybuchnou. NáslednÄ› pak vznikne Äerná dÃra.
Â
Jak ale můžeme poznat, kolik „paliva“ v sobÄ› jeÅ¡tÄ› ta která hvÄ›zda má? OdpovÄ›Ä na to je spektroskopická analýza. DÃky nà můžeme pomocà zářenÃ, které hvÄ›zdy vysÃlajÃ, jaké je jejich složenÃ, a tedy i jaké procento vodÃku je tvoÅ™Ã. A vzhledem k tomu, že tato pÅ™emÄ›na probÃhá konstantnÃm tempem bez ohledu na typ hvÄ›zdy, je pak pomÄ›rnÄ› snadné spoÄÃtat, kolik života jà jeÅ¡tÄ› zbývá.
Â
Â
To nám samozÅ™ejmÄ› může prozradit i to, jak je daná hvÄ›zda stará. Pokud k tomu zapoÄÃtáme i rudý posun, můžeme tak zjistit, která hvÄ›zda je skuteÄnÄ› nejstarÅ¡Ã, a to bez ohledu na to, jak je od nás daleko. DÃky tomu můžeme lépe porozumÄ›t naÅ¡emu vesmÃru a také urÄit jeho celkové stářÃ. A tak se můžeme také alespoň ÄásteÄnÄ› odhadnout to, jak dlouho bude jeÅ¡tÄ› vesmÃr trvat.